Kegyelmi jogkör korlátozása
Álláspont
A kegyelmi jogkör jelentős része egy állam jogrendszerének, mivel lehetővé teszi az igazságszolgáltatás emberi tényezőkkel való kiegészítését. A kegyelem fontos szerepet játszik az igazságosság, az egyén jogainak védelme és az erkölcsi felelősség szempontjából. A kegyelem lehetőséget ad az egyedi körülmények figyelembevételére, amelyeket a törvények nem feltétlenül tudnak megtenni.
A kegyelmi jogkörnek azonban egyensúlyban kell lennie a jogrendszer többi részével, hogy ne veszélyeztesse az igazságszolgáltatás függetlenségét és az általános jogbiztonságot. A kegyelem korlátozása nem szünteti meg a visszaéléseket vagy a jogintézmény helytelen használatát. Fontosabb lenne a megfelelő ellenőrző mechanizmusokat és átláthatóságot biztosítani annak érdekében, hogy a kegyelmi jogkört a lehető leginkább igazságosan és felelősségteljesen használják fel. A jogkör gyakorlója teremti meg az egyensúlyt a jogrendszer hatékonysága és az egyéni jogok védelme között.
Az Alaptörvény ezirányú módosítása messze túlmutat a pedofília büntetőjogi problematikáján és társadalmi megítélésén. A kegyelmet eddig a rendszerváltás óta, úgy tűnt, minden Elnök kellő körültekintéssel kezelte, nem volt vele érdemi probléma, és a társadalom sem kifogásolta. És valóban, olyan ügyekben született pozitív döntés, ahol indokolható és méltányolható is volt, nem láttunk ellentétes példát.
A kegyelem nem bírálja felül a Bíróságok ítéleteit, viszont megszüntetheti vagy módosíthatja a büntetőeljárást, ami nem azt jelenti, hogy a terhelt ártatlan lenne, hiszen jogilag vagy valójában is bűnös. Nem azt jelenti, hogy a Bíróságok tévedtek volna, pusztán annyit, hogy a kegyelem kiemelte a személyt valamilyen méltányolható okból a büntetőeljárásból. És erre korlátozás nélkül van szükség.
Kapcsolódó hírek és lapszemlék
Karsai Dániel kegyelmi javaslatával az új államfőt is megkeresi | 24.hu
24.hu Az alkotmányjogász azt mondta, Novák Katalin nem zárkózott el.
Harmincezer kérelem nyomában - Vitatott kegyelmi ügyek a rendszerváltozás után
index.hu A hatályos jogszabályok szerint a köztársasági elnöknek még csak indokolnia sem kell a döntését.
107 civil szervezet és szakértő szerint Novák döntése elfogadhatatlan, és indokoltnak látják a kegyelmi jogkör felülvizsgálatát
telex.hu A Gyermekjogi Civil Koalíció, valamint több civil szervezet és szakértő közös nyilatkozatot adott ki.
Ha nincs ellenjegyzés, nincs kegyelem - megmutatjuk, milyen szerepe volt Varga Juditnak Novák Katalin pedofilügyes döntésében
hvg.hu A mindenkori igazságügyi miniszternek a magyar jogrendben van arra lehetősége, hogy felülbírálja, ha a köztársasági elnök valakinek kegyelmet ad. Elmagyarázzuk, hogyan működnek a kegyelmek, a döntés idején az igazságügyi miniszternek, Varga Juditnak pedig hol lett volna lehetősége arra, hogy megakadályozza azt, hogy Novák Katalin a pápa látogatására hivatkozva kegyelmet adjon egy pedofilügyben elítélt férfinak.
Kegyelem a magyar jogban - Amit a jogintézményről tudni érdemes!
jogiforum.hu A COVID-19 járvány miatt több állam is úgy döntött, hogy a börtöneikből elítélteket bocsát szabadon, mivel zárt térben a vírus könnyebben terjed. A marokkói király 5600 elítéltet részesített kegyelemben. New York állam kormányzója 1100 elítélt szabadon engedéséről döntött, a hírek szerint nehézsúlyú bűnözök, és gyermekek elleni szexuális bűncselekményt elkövetők is szabadlábra kerültek. De hogyan szabályozza...
Az OBT elnöke sem örült annak, hogy egy időre felfüggesztették a kegyelmi ügyet nyilvánosságra hozó folyóirat szerkesztését
telex.hu A Kúria vizsgálata megállapította, hogy K. Endre ügye indokoltan került bele a Kúriai Döntések Bírósági Határozatok című folyóiratba.
Majtényi László: A kegyelmi döntés nem az ártatlanságról szól | 24.hu
24.hu Hanem arról, hogy vannak-e olyan morális megfontolások, amelyek alapján a független bíróság által elmarasztalt elítéltnek kegyelmet lehet adni.
Újabb ügy került nyilvánosságra Novák Katalin kegyelmi döntései közül | 24.hu
24.hu Az államfő kegyelmet adott egy bíróságon dolgozó takarítónőnek, aki titkos iratokat fényképezett le folytatólagosan.
Sulyok Tamás: Kegyelmi ügyekben a legteljesebb transzparencia híve leszek | 24.hu
24.hu Jogászként határozta meg saját államfői felfogását.
Karsai Dániel: Novák Katalin lemondása alkotmányellenes, de a helyzet még orvosolható | 24.hu
24.hu Véleménye szerint az Országgyűlésnek mindenfajta vita nélkül egyből el kell fogadnia Novák Katalin lemondását.
Elődjeinél gyakrabban él kegyelmi jogkörével Novák Katalin
index.hu Mi korlátozza az államfőt?