Témáink

Az alábbiakban azon kiemelt témákat láthatják, amelyekkel az Ügyvédkör Egyesület tagjai kiemelten foglalkoznak.

Gyermekvédelmi szabályozás

A pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2021. évi LXXIX. törvény megtiltja a szexuális és nemi kisebbségek megjelenítését és „népszerűsítését”, valamint „a szexualitás öncélú ábrázolását” az iskolákban, a médiában, a reklámokban, de még a könyvesboltokban is.

Rendeleti kormányzás, veszélyhelyzet fenntartása

Az első veszélyhelyzet kihirdetése a koronavírusra hivatkozással történt. Ez a különleges jogrendi állapot 2020. március 11. és 2020. június 17. között állt fenn. 2020. június 18-tól a Kormány járványügyi készültséget vezetett be. A járványügyi készültség jogi természete eltér a veszélyhelyzetétől. A fennálló járványügyi készültségtől függetlenül 2020. november 4. és 2021. február 7. közötti időszakra a Kormány másodszorra is veszélyhelyzetet hirdetett ki a koronavírus-járványra tekintettel. A koronavírus-járványra tekintettel a Kormány harmadjára a 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelettel hirdetett ki veszélyhelyzetet.

Kegyelmi jogkör korlátozása

A kegyelmi jogkör jelentős része egy állam jogrendszerének, mivel lehetővé teszi az igazságszolgáltatás emberi tényezőkkel való kiegészítését. A kegyelem fontos szerepet játszik az igazságosság, az egyén jogainak védelme és az erkölcsi felelősség szempontjából. A kegyelem lehetőséget ad az egyedi körülmények figyelembevételére, amelyeket a törvények nem feltétlenül tudnak megtenni.

Méltó halál - eutanázia

Méltó halál - eutanázia

Magyarországon akár öt évre is börtönbe kerülhet, aki segít egy életvégi döntés végrehajtásában, akár passzívan is. Karsai Dániel szerint a magyar szabályozás diszkriminatív, megsértik alapvető emberi jogokat. A nemzetközi jogfejlődés ezzel ellentétes: öt ország már teljesen, több másik pedig részlegesen engedélyezte az eutanáziát.

Reintegrációs őrizet kiüresítése

2023-ban összesen 2021 fő embercsempész került reintegrációs őrizetbe a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága adatai alapján. Tavaly augusztus elejéig 1385 külföldi embercsempészt engedtek ki a magyar börtönökből. Magyarországon a döntés meghozatala előtt a fogvatartotti állomány 13 százalékát, 2600 főt tették ki a külföldiek, többségük embercsempészetért ült.

Szuverenitásvédelmi törvény

Az Alaptörvényben kiegészült az alkotmányos önazonosság védelmével, valamint a keresztény kultúra védelmét érintő részt a szuverenitás elismerésével. A választási törvényben a pártokra vonatkozó szabályokat kiterjesztették a civil szervezetekre és jelöltekre is, így minden választáson indulónak azonos törvényeknek kellene megfelelnie. A büntető törvénykönyvbe bekerült, hogy bűntettet követ el, aki választáson induló jelölőszervezet tagjaként, képviselőjeként vagy felelőseként külföldi finanszírozást fogad el, amely 0-tól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.