Tevékenységeink

Közélet

Kritikusan nyilvánulunk meg minden olyan közéleti kérdés kapcsán, amely az ügyvédszakmai szempontjaink alapján nem felel meg a „normáinknak” és elismerünk minden olyan megoldást, amely valós és érdemi. Elmagyarázzuk azokat a helyzeteket, amelyek mögöttes vagy mélyebb összefüggésekre utalnak és kíméletlenül rámutatunk azokra a következményekre is bekövetkezése várható vagy éppen elmarad. Mindezt a pártoktól, politikától és politikusoktól függetlenül, befolyásmentesen tesszük. Mindig objektívek, kívülállók és semlegesek maradunk szakmai alapon.

Ügyvédszakmai érdekképviselet

Ügyvédi tarifaszabályozás: A hatályos szabályozás az ügyvédi munkadíj tekintetében sem tételes, sem pedig alsó vagy felső határokkal kijelölt előírásokat nem tartalmaz, vagyis az ügyvédi tevékenység szabadáras. A környező országokban azonban jogszabályi szinten mégis alkalmaznak margókat, vonalvezetőket annak érdekében, hogy a jogkereső ügyfél tudjon mihez viszonyítani, értse, hogy a hosszú tanulmányok, a felelősség és a szárazbélyegző nem értéktelen holmi csupán. Szükségünk lenne egy „tarifatörvényre”, amely nem kötelezően, de iránymutatóan meghatározza, elsősorban a lakossági piac számára az ügyvédi munkadíjak valós piaci [minimum] értékét. A teljes szabályozatlanság eredménye az egymásnak aláígérő szolgáltatók, nevetséges árak és a kifogásolható minőség. Át kell vennünk a kipróbált külföldi gyakorlatokat, adaptálni a hazai jogi környezetben, hogy a munkánk tisztességes anyagi elismerésével méltó helyre emelve az ügyvédi hivatást.

Közvetítők igénybevételének lehetősége az ügyvédi tevékenység kapcsán: A hatályos etikai szabályzat tiltja, hogy az ügyvédek ellenérték fejében közvetítőt vegyenek igénybe, amely egyben torzítja a gazdasági versenyt. Köztudomású ráadásul, hogy a mindennapi gyakorlatban ügyvédek tömegei vesznek igénybe ellenérték fejében közvetítőket. Ezek az ügyvédek jelenleg finoman szólva is etikai szürkezónában vannak.

Ügyvédi Gazdasági Társaság: Az ügyvéd, az ügyvédi iroda gazdasági vállalkozás, annak minden előnyös és keserves elemével. Viszont mindezt nem tehetjük ugyanolyan feltételekkel, mint más szektorok szereplői, mivel nem vagyunk „Ptk-s” gazdasági társaság. A beruházásokhoz nem tudunk tőkét bevonni, nem lehet külső tagunk, nehezebben jutunk hitelhez a bankoknál, amikor bármilyen projekthez finanszírozást szeretnénk. A külföldi – jól bevált és működő – tapasztalatok alapján kidolgozzuk az ügyvédi gazdasági társaság modelljét, nem csorbítva a Kamara joghatóságát, a felelősségünk rendszerét, de bővítve az üzleti lehetőségeinket.

Egységes ügyvédi ügyviteli rendszer: Jelentős adminisztratív terhek nehezednek ránk, rengeteg jogszabályi rendelkezés befolyásolja, korlátozza, irányítja a mindennapi munkánkat. Egységesíteni szükséges az informatikai rendszereinket, amely az összes nyilvántartásunk kezelésére képes és alkalmas, a hatósági kommunikáció terén és az ügyvitelünk kezelése során.

Adómentesség a lakossági jogi szolgáltatásokon: Hasonlóan a járóbeteg ellátás, mint szolgáltatás Áfa mentességéhez, azon ügyvédi tevékenységek, amelyek célja az ügyfeleink jogérvényesítése, élvezzenek tárgyi adómentességet, vagy csökkentett Áfa fizetési kötelezettség terhelje ezen szolgáltatásokat. Mindezzel a lakossági szegmensben jelentős mértékben fehéredne a piac.

Szellemi szabadfoglalkozásúak adója: A KATA szűkítése jelentős csapást mért az ügyvédségre. Bár pontos adatokkal, az adótitokra való tekintettel, nem rendelkezünk, de azt biztos állíthatjuk, hogy a tagságunk legalább 60%-a kényszerült adónem és/vagy működési forma váltásra. A KATA gyűjtőhelye volt azoknak a mikrovállalkozásoknak, akik a kedvező adózási kulcs mellett valóban csak így tudta folytatni a munkáját. A jogszabályalkotó a cél megjelölésével [bújtatott munkaviszonyok felszámolása] fűnyírószerűen olyanokat is kirekesztett, akik [többek között az ügyvédek] munkajogviszonyát a jogszabály kizárja. Szükségesnek tartjuk egy úgynevezett „szellemi szabadfoglalkozásúak adója” adónemet elfogadtatni a törvényhozókkal.

Egységes ügyvédi ügyviteli rendszer: Jelentős adminisztratív terhek nehezednek az ügyvédekre, rengeteg jogszabályi rendelkezés befolyásolja, irányítja a mindennapi munkát. Egységesítsük a rendszereinket, készíttessünk egy olyan rendszert, amely az összes nyilvántartásunk kezelésére képes és alkalmas, a dokumentumok benyújtásakor éppen úgy segítségünkre van, mint az ügyvitelünk kezelése során.

Jogszabályok alakítása: Megnyilatkozásaink befolyásolhatják a jogalkotást és a jogi reformokat. Jól megalapozott észrevételeink segíthetnek jobb törvények és szabályok kialakításában, melyek jobban szolgálják az ügyvédség és a társadalom érdekeit.

Képviselet és lobby tevékenység: Képviseli a tagjai érdekeit különböző fórumokon, többek között a területi és az országos Kamarákban. Ez magában foglalhatja az új szabályozásokkal kapcsolatos álláspontok kialakítását és a lobby tevékenységet. Az Ügyvédkör egy olyan szervezet, amely az ügyvédek jogi és szakmai érdekeit képviseli, védi és előmozdítja.

Közösség és Kapcsolatépítés: Lehetőséget biztosítunk a tagjaink számára, hogy szakmai kapcsolatokat építsenek ki, és részt vegyenek a rendezvényeinken.

Együttműködés jogi egyetemekkel: Tagjaink jelentős része egyetemi oktató, olyan ügyvédek, akik nem pusztán elmélyülten ismerik a szakterületüket, hanem elkötelezettek a jogrendszer szakmai alapjai, a jogalkalmazás minősége és nem utolsó sorban a jogállami értékek fejlesztése iránt. Munkájuk tapasztalatait és szakmai tudásukat önzetlenül osztják meg hallgatókkal és így osztoznak a jogászképzés legnagyobb felelősségében, egyben példát szolgáltatnak a modern jogászat magas szintű és etikus művelésére. Szervezeti szinten szeretnénk együttműködésre lépni a hazai jogi egyetemekkel, támogatni őket közös programok, előadások, gyakorlati bemutatók megszervezésében.

Együttműködés szakmai szervezetekkel: Fontosnak tartjuk a szakmai együttműködést a hivatásrendünk más szervezeteivel, ügyészekkel, bírákkal, közjegyzőkkel, mivel egymástól független mégis egymással folyamatos interakcióban állók vagyunk. Számos területet felölelő együttműködési megállapodásokat hozunk létre hazai és külföldi szakmai szervezetekkel.

Akkreditált képzés, jelölti oktatás, szakmai konferenciák, műhelyek, workshopok: A jogszabályalkotási dömping, a turbulens, gyakran változó hazai és nemzetközi jogi környezet kezeléséhez naprakész tudásbázisra, minőségi képzésre, az ügyvédség helyzetét, igényeit ismerő, a jogértelmezésben valódi segítségnyújtásra alkalmas, a jogalkalmazást mélységében ismerő oktatói bázisra és képzési rendre van szükség. Tagjaink számára ingyenesen biztosítjuk a minőségi, igényes e-learning tananyagokat, amelyek az éves kreditet biztosítani tudják. Külön hangsúlyt fektetünk a jelöltek oktatására és ügyvédek nemzetközi képzésekbe való bevonására, tanulmányutak szervezésével, ügyvéd csere programokkal. Tervezzük szakmai nyelvoktatás megindítását. Különös gondot szeretnénk fordítunk arra, hogy jogszabályi és gyakorlati változás esetén a tagjaink időben információhoz juthassanak egy interaktív platformon keresztül. Bevezetjük a képzések nemzetközi standardok szerinti értékelését, és ezen értékelések segítségével az oktatás minőségét szeretnénk javítani.

Rendezvények: „Mecénás Ügyvédek - Adományozói Gála” néven indítjuk el az első protokoll rendezvényünket, ahol célunk az, hogy az ügyvédségről kialakított kép pozitívan változzon. Minden évben más és más adományozói célt jelölünk meg a társadalmi felelősségvállalásunk jegyében.

Közönség díj: „Clientum Recognitio – a Közösség Elismerése” díj közönségszavazás alapján.