Az ÜGYVÉDKÖR támogatja a bírák tüntetését

Az ÜGYVÉDKÖR megalakulásától kezdve kiemelten foglalkozik az igazságszolgáltatás helyzetével, és számos nyilatkozatában felhívta a figyelmet annak torzulásaira. Az ÜGYVÉDKÖR támogatja a bírák megmozdulását, egyben rámutat arra, hogy ez nem kizárólag az igazságszolgáltatás szereplőinek ügye, hanem az egész társadalmunké.

A bírói függetlenség, nem a bíró privilégiuma. A bírói függetlenség az állampolgáré, mindannyiónké, alapvető jogunk, amelyet a mindenkori Alkotmányunk [jelenleg Alaptörvényünk] rögzít. Ebben nincs helye a bírósági vezetőknek a kormánnyal való kottán kívüli érintkezésének, nincs helye zsaroló követelések elfogadásának. Nincs helye előkészítés és az érdekeltekkel való egyeztetés nélküli paktumoknak és főként nincs helye az alávetés vállalásának. 

Észleljük a Kúria elnökének tevékenységét, ahogy szisztematikusan maga alá gyűri a bíróságok teljes rendszerét, háttérmegállapodásokat köt és egymás ellen fordítja a bírói szervezeteket. Észleljük, ahogy a politikai hatalom, a Kúria közreműködésével, lépésről-lépésre szétzilálja és kiszolgáltatottá teszi a bírói kart, a bírákat, a bírósági titkárokat és az adminisztratív állományt. Ez veszélyes folyamat, amely a politikai hatalom akaratának a bírói döntésekben való közvetlen érvényesülését, az irányított ítéletek születését, és végső soron az állampolgároknak a politikai akarattal, igényekkel, elvárásokkal szemben való teljes kiszolgáltatottságát hordozza magában.

Meg kell állítani mindazon törekvéseket és vissza kell fordítani mindazon folyamatokat, amelyek arra vezethetnek, hogy az igazságszolgáltatás már nem lesz képes az alkotmányos szerepét betölteni. Ahol az ügyfeleink, a védenceink a bíróságon nem a tisztességes eljárásban hozott igazságos döntést találják, hanem az állam, a politika vagy gazdasági érdekcsoportok akaratát, az előre „elrendezett” ítéleteket, a formális eljárásokat. Tiltakozunk azon lehetőségnek még az árnya ellen is, hogy a bíróságokat  - akiknek meg kellene tudni védeni bennünket - a társadalom ellen fordítsák, mert az a jogállamiság eszméjének teljes elpusztítását jelentené, minket ügyvédeket pedig lélektelen, formális szerepkörbe kényszerítene.

A demokratikus jogállamban az igazságszolgáltatás működésének – magától értetődő – része, az ügyvédi közreműködés. Az ügyvédség tevékenysége a joghoz való hozzáférés, a fegyverek egyenlősége, az ügyfélegyenlőség, és végső soron a tisztességes eljáráshoz való jog biztosításának eminens feltétele. Ügyfeleink érdekében is alapvető kötelességünk a törvényesen és függetlenül működő bíróság fenntartásáért, a bíróság méltóságának megőrzéséért való kiállás. Ezért leszünk ott a MABIE demonstrációján.


 2025-02-10 15:56